بیوگرافی و عکس‌های جدید ونتوورت میلر

وِنتوُرث اِرل میلرِ سوم متولد ۲ ژوئن ۱۹۷۲ در چیپینگ نورتون، آکسفوردشِر، انگلستان) بازیگر آمریکاییِ بریتانیایی‌تبار است که پس از اجرای نقش «مایکل اسکافیلد» در سریال فرار از زندان که از شبکهٔ تلویزیونی «فاکس» پخش شد، شهرت بسیاری پیدا کرد. او دو خواهر به نام‌های گیلیان و لی دارد.

 

 

میلر در چیپینگ نورتون، آکسفوردشر از والدینی آمریکایی به دنیا آمد.مادرش، روکسان پالم، آموزگار آموزش کودکان استثنایی، و پدرش، وِنتوُرث ای. میلرِ دوم، وکیل و معلم است.پدرش هنگام تولد وی، از طریق بورس رودز در دانشگاه آکسفورد تحصیل می‌کرد.به‌گفتهٔ او در مصاحبه‌ای در ۲۰۰۳ میلادی، پدرش سیاه‌پوست و مادرش سفیدپوست است.پدر میلر از تبار آفریقایی-آمریکایی، جاماییکایی، آلمانی، و انگلیسی، و مادرش از تبار روسی، فرانسوی، هلندی، سوری و لبنانی است.

زمانی که یک‌ساله بود، خانواده‌اش به محلهٔ پارک اسلوپ در بروکلین نیویورک نقل مکان کردند. میلر در دبیرستان دولتی میدوود در بروکلین درس خواند. او در دوران دبیرستان  در نمایش موزیکال <بخوان> اولین تجربه اجرا را فرا گرفت.پدر و مادرش او را در سال آخر دبیرستان به مدرسه کواکر در نزدیکی پیتسبورگ، پنسیلوانیا فرستادند. این دبیرستان دولتی برای کلاس‌های آماده‌سازی دانش‌آموزان برای کالج شناخته می‌شد.میلر در ۱۹۹۰ میلادی از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد. بلافاصله از دانشگاه پرینستون در نیوجرسی بورسیه گرفت.او در دوران دانشگاه، با صدای باریتون در یک گروه آکاپلا به نام تایگرتونز آواز می‌خواند و همچنین عضو باشگاه‌های چهاردیواری و مستعمراتی بود.میلر در ۱۹۹۵ میلادی با مدرک کارشناسی ادبیات انگلیسی، از دانشگاه پرینستون فارغ‌التحصیل شد.

 

۱۹۹۵–۲۰۰۵: سال‌های آغازین
ونتورت پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه در ۱۹۹۵ میلادی، به لس‌آنجلس رفت تا حرفهٔ بازیگری را پیگیری کند.به‌گفتهٔ او، بازیگری خواست همیشه‌گی او بوده. او در بیان راه سختی که در مسیر ستاره شدن طی کرده است، چنین می‌گوید: «راه درازی را در پیش رو داشتم که با ناکامی، موانع و شکست‌های بسیاری همراه بوده؛ اما هرگز نمیتوانستم از آن دست بکشم. هنرپیشگی برای من مشابه هوا برای تنفس است؛ بنابراین کاری بود که باید انجام می‌دادم.» او مدتی در شرکتی که برای تلویزیون فیلم می‌ساخت، کار و در چندین تست هنرپیشگی شرکت کرد.نخستین حضور او در تلویزیون در ۱۹۹۸ میلادی بود که به‌عنوان بازیگر میهمان در نقش گِیج پترونزی در قسمت ۲۰ به نام «ماهی شو» از فصل دوم مجموعهٔ تلویزیونی بافی قاتل خون‌آشام‌ها حضور یافت.

ایفای نقش «دیوید» حساس و درونگرای سریال تلویزیونی «داینوتوپیا»، نخستین حضور میلر در قالب نقش اصلی به حساب آمده. پس ازاجرا درتعدادی نقش فرعی در تلویزیون، در سال ۲۰۰۳، در فیلم «ننگ بشری» به عنوان جوانیِ شخصیت «کولمن سیلک» آنتونی هاپکینز، اجرای نقش کرد و در قالب نقش فردی که با گذشتهٔ خود در حال مبارزه است، قاطعانه به عنوان مرکز اصلی فیلم شناخته شد. میلر به صورت گسترده روی نقش کار کرد به طوری که برای به تصویر کشیدن شخصیت «سیلک» در قالب یک بوکسور علاوه بر کندوکاو شخصیت آنتونی هاپکینز، اقدام به گرفتن رژیم غذایی چهارماهه کرد. او به طور کلی خاطرات شیرین بسیاری از این تجربه‌ها دارد و به گفتهٔ تونی موریسون در رمان معشوق: «شرحیات متعلق به شارح‌اند، نه مشروح.»
ایفای نقش «گیج پترونزی» دانش‌آموزی که به هیولای دریایی تبدیل می‌شود، در سریال بوفی، قاتلِ خون‌آشام (۱۹۹۸) اولین حضورش در تلویزیون بود.

۲۰۰۵–۲۰۰۹: فرار از زندان
در سال ۲۰۰۵ برای بازی در نقش «مایکل اسکافیلد» در سریال فرار از زندان شبکهٔ تلویزیونی فاکس انتخاب شد. او نقش برادر مهربانی را بازی کرد که نقشهٔ پیچیده و دقیقی را برای رهایی برادرش «لینکولن باروز» دومینیک پرسل از اعدام به جرمی که مرتکب نشده بود، طراحی می‌کند و با اجرای بی‌نظیرش جایزهٔ بهترین بازیگر سریالهای هیجانیِ «گلدن گلوب» (۲۰۰۵) را از آن خود کرد.

میلر در دو موزیک ویدئوی ماریا کری که «برت رتنر» کارگردان اپیزود آغازین (Pilot) از سریال فرار از زندان کارگردانی آنها را به عهده داشت، در نقش مهمان حضور پیدا کرد. «رتنر» ایدهٔ استفاده از میلر در موزیک ویدئو را مطرح کرد و بعد از نشان دادن عکس او به «کری» و موافقت وی، هردو پروژه همزمان فیلمبرداری شد؛ بنابراین امکان حضور توأم در هر دو پروژه را به دست آورد. او در این باره می‌گوید: «ماریا چهره‌ای جهانی است. همکاری دو روزه‌ای که در این پروژه با هم داشتیم، به من فرصت بیشتری برای دیده شدن داد و از این بابت شاکرم.»

 

زندگی شخصی وِنتوُرث اِرل میلرِ
میلر در اوت ۲۰۱۳ با ارسال نامه‌ای به وب‌گاه اتحاد همجنس‌گرایان علیه افتراء اعلام کرد که همجنس‌گراست. وی این نامه را در پاسخ به دعوتی که از او برای شرکت در فستیوال بین‌المللی فیلم پترزبورگ شده بود نوشت و در آن این دعوت را رد کرد. میلر دلیل این تصمیم خود را تصویب قانونی در روسیه عنوان کرد که موجب تضعیف حقوق همجنس‌گرایان در این کشور شده بود.

 

آثار و فیلم‌های ونتورت میلر

فیلم

سال فیلم نقش توضیحات
۲۰۰۱ اتاق ۳۰۲ Server #۱ فیلم کوتاه
۲۰۰۳ جهان زیرین Dr. Adam Lockwood
۲۰۰۳ ننگ بشری Young Coleman Silk
۲۰۰۵ اعتراف The Prisoner / Tom فیلم کوتاه
۲۰۰۵ Stealth EDI صداپیشه
۲۰۱۰ رزیدنت ایول: زندگی پس از مرگ کریس ردفیلد
۲۰۱۲ چهره عزادار Photographer
۲۰۱۲ رزیدنت ایول: قصاص Chris Redfield Archive footage
۲۰۱۳ استوکر Writer, co-producer
۲۰۱۴ لافت Luke Seacord
۲۰۱۵ اتاق ناامیدی‌ها Writer

 

آثار تلویزیونی:

سال فیلم نقش توضیحات
۱۹۹۸ بافی قاتل خون‌آشام‌ها Gage Petronzi Episode: “Go Fish
۱۹۹۹ Time of Your Life Nelson 2 episodes
۲۰۰۰ Popular Adam Rothschild Ryan 2 episodes
۲۰۰۰ بخش فوریت‌های پزشکی Mike Palmieri Episode: “Homecoming
۲۰۰۲ Dinotopia David Scott
۲۰۰۵ Joan of Arcadia Ryan Hunter 2 episodes
۲۰۰۵ Ghost Whisperer Sgt. Paul Adams Episode: “Pilot
۲۰۰۵–۲۰۰۹ Prison Break: season 1,2،3,4 مایکل اسکافیلد 81 episodes
۲۰۰۹ مرد خانواده Jock #4 / Popular Kid #2 Voice, episode: “Stew-Roids”
۲۰۰۹ Prison Break: The Final Break مایکل اسکافیلد TV film
۲۰۰۹ قانون و نظم: واحد قربانیان ویژه Nate Kendall Episode: “Unstable
۲۰۱۱ دکتر هاوس Benjamin Byrd Episode: “Charity Case
۲۰۱۳ Young Justice: Invasion دت استروکر Episode: “The Fix”
۲۰۱۴–تاکنون فلش لئونارد اسنارت/کاپیتان سرما Recurring
۲۰۱۶ افسانه‌های فردا لئونارد اسنارت/کاپیتان سرما
2017 Prison Break: season 5 مایکل اسکافیلد

 

 

موزیک ویدیو‌های وِنتوُرث اِرل میلرِ

  • It’s Like That از ماریا کری (۲۰۰۶)
  • We Belong Together از ماریا کری (۲۰۰۶)

 

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف