پایان عصر کت و شلوار مردانه!

درحالی که لباس‌های رسمی در سال‌های پیش از شیوع کرونا رو به کاهش بود؛ کار از خانه و قوانین و مقررات غیررسمی پس از اعمال قرنطینه ناشی از کرونا این روند را سرعت بیشتری بخشیده است.

به گزارش فرارو به نقل از گاردین، خانواده “سایمون کاندی” هفت نسل پشت هم  است که در کار خیاطی کت و شلوار مردانه هستند و مشتریان زیادی نیز در طول رکود بزرگ وهمچنین در دو جنگ جهانی داشته اند. زرادخانه‌ای از قیچی و نخ خیاطی از زمان تاسیس برند آنان در سال ۱۸۰۶ تا مارس ۲۰۲۰ میلادی زمانی که دولت بریتانیا تقریبا به همه صاحبان کسب و کار دستور داد که از خانه کار کنند هر روز هفته در حال استفاده بوده است.

 

کاندی از اوایل دهه ۱۹۲۰ میلادی برای شرکت خانوادگی خود Henry Poole & Co در ساویل رو مرکز خیاطان در لندن کار کرده. وی می‌گوید:”شیوع بیماری کرونا بدترین بحرانی است که کسب و کارمان تاکنون با آن مواجه شده بود. این بسیار بدتر از رکود بزرگ یا جنگ‌هایی است که تا به حال رخ داده اند”.

 

او در مغازه‌ای احاطه شده با ۴۸ حکم و نوشته قاب شده از خاندان سلطنتی بریتانیا و دیگر رهبران جهان می‌گوید:”در زمان جنگ، نیرو‌های متفقین اینجا بودند. بنابراین، ما برای آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها یونیفورم دوخته بودیم و هنوز هم می‌توانستیم مشتریان را رو در رو ببینیم”.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

پس از اتمام قرنطینه، کاندی وگروه اش در “ساویل رو” محله‌ای که در تمام جهان به عنوان خانه بهترین لباس‌های مردانه سفارشی در لندن شناخته می‌شود به سر کار برگشته اند و خریداران نیز در حال مراجعه به مغازه آنان هستند، اما تعداد مشتریان به میزان پیش از اعمال قرنطینه نیست و کم‌تر از تعداد مشتریان پیش از بحران مالی ۲۰۰۸ میلادی است. پاژه که بیش از دو دهه در حوزه پوشاک مردانه کار کرده می‌گوید که کت و شلوار مدت‌ها پیش از شیوع کرونا رو به زوال بود و الزام پوشیدن لباس رسمی به آهستگی از تشریفات اداری دور شده است.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

او می‌گوید: “با این حال، ۱۸ ماه دویدن و راه رفتن در خانه با یک هودی قطعا این روند را سرعت داده است. وقتیکه یک مرد مجبور بود در محل کار کت و شلوار بپوشد تنها یک دست کت و شلوار نداشت. او چند دست کت و شلوار را به صورت متناوب می‌پوشید و تعدادی کت و شلوار را نیز به خشکشویی داده بود و منتظر بود تاحاظر شوند و دوباره بپوشد”. پاژه می‌گوید مردان حالا از این اوضاع نگرانی‌ای ندارند که به رئیسان خود بگویند می‌خواهند در محل کار چه بپوشند. او می‌گوید:”اینطور به نظر می‌آید که به عنوان قسمتی از توافق برای بازگشت به محل کار افراد کم تری کت و شلوار رسمی می‌پوشند”.

 

ارزیابی شرکت تحقیقات بازار Kantar Worldpanel این دلایل را تایید می‌کند. این ارزشیابی نشان داد که هزینه صرف شده برای خرید کت و شلوار مردانه از ۴۶۰ میلیون پوند در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۵۷ میلیون پوند در سال ۲۰۲۰ میلادیکم شده بود پیش از آن که در سال گذشته کمی بهبود یافته و به ۲۷۹ میلیون پوند برسد.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

پاژه یادآور میکند که کت و شلوار نه صرفا با لباس‌های دویدنی شلوار جین یا هودی بلکه با “ژاکت‌های چور” جایگزین می‌شود که ژاکت‌هایی هستند که در ابتدا برای کار‌های دستی، نقاشی یا لوله کشی طراحی شده بودند. این ژاکت‌ها که در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی در فرانسه تولید شدند جایی که کارگران مزرعه و کارگران آن را می‌پوشیدند به دلیل سایه عمیق رنگ نیلی‌ای که بر روی آن دیده می‌شد بعنوان لباس‌های آبی کارگری شناخته میشدند.

پاژه می‌گوید:”لباس‌های کار که راحت و کاربردی هستند به لباس‌های اداری به ویژه در صنایع خلاق بدل شده اند. پارچه‌ها و جزئیات بهسازی شده اند، اما اساسا لباس‌هایی هستند که یک لوله کش قدیمی آن را می‌پوشید”.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

برند M&S تعداد شعب فروشگاه‌های فروش کت و شلوار را از ۲۴۵ فروشگاه به ۱۱۰ فروشگاه کاهش داده است.

تیلور مدیر پوشاک مردانه M&S می‌گوید فروش کت و شلوار آن برند از سال ۲۰۱۹ میلادی به این سو دست کم هفت درصد کمتر شده است. او می‌افزاید:”شیوع کرونا به سرعت روی روند فروش لباس‌های غیررسمی تاثیر گذاشت به ویژه برای دفتر کار جایی که برای بسیاری پیراهن چینو پیراهن یونیفرم تازه قلمداد می‌شود”.

 

برند Gieves & Hawkes شناخته شده‌ترین برند خیاطی در “ساویل رو” که قدمت آن به سال ۱۷۷۱ میلادی باز می‌گردد به زودی به صورت کامل از بین رفته و منحل خواهد شد. ترینیتی گروپ صاحب چینی آن در اوایل امسال پس از ناکامی در یافتن خریدار برای محصولات این برند را منحل اعلام کرد.

 

مانند بسیاری از برند‌های دیگر Gieves & Hawkes شروع به فروش لباس‌های نظامی به افسران ارتش کرد. هاردی امیز برندی که توسط سِر “ادوین هاردی امیز” در سال ۱۹۴۶ میلادی تاسیس شد و در دوخت کت و شلوار برای ورزشکاران المپیکی بریتانیا متخصص بود،در سال ۲۰۱۹ میلادی منحل شد. “توماس پینک” برند معروف پیراهن لندن در سال ۲۰۲۰ میلادی فعالیت اش را پایان داد.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

“اندی ساکستون” کارشناسان مد می‌گوید که انتظار ندارد بازار کت و شلوار‌های اداری بهبود یابد، اما معتقد است که مردم بیش از هروقت دیگری تمایل دارند برای خرید کت و شلوار‌های عروسی و مهمانی هزینه کنند.

 

او می‌گوید:”بازار فروش کت و شلوار ظرف پنج سال ۴۰ درصد کاهش یافته است من تصور نمیکنم که فروش هرگز به سطح سابق بازگردد، اما برداشتم این است که فرصت‌های زیادی برای لباس پوشیدن برای جشن‌ها وجود دارند.تصور میکنم همه در مراسم عروسی بسیار بزرگ شرکت خواهند کرد”. ساکستون اضافه میکند که خریداران خواستار لباس‌هایی هستند که برای شان بیشتر عمر کنند. او می‌گوید:”آنان نمی‌خواهند پولی را صرف خرید لباسی صرفا برای دفتر کار کنند. آنان می‌خواهند لباس‌های شان انعطاف پذیر باشد و ماهیتی چند منظوره داشته باشند:”بله، من می‌توانم آن را در محل کار بپوشم، اما می‌توانم آن را در یک شب بیرون از منزل با همسرم نیز بپوشم”. حالاهمه چیز در مورد محو کردن مرز‌های بین کار و زندگی است”.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

بر اساس داده‌های WGSN Instock در جمعه سیاه (بلک فرایدی) در بریتانیا کت و شلوار‌ها بیشترین تخفیف (۵۴ درصد) را داشتند.

 

کاندی می‌گوید:” علت این که بسیاری از مردان جوان کت و شلوار را دوست ندارند آن است که سایز نامناسبی را به تن کرده اند. بسیاری از مردان می‌گویند از پوشیدن کت و شلوار تنفر دارند، اما این احتمالا بدان معنا است که در مدرسه مجبور شده‌اند کت و شلوار‌های نامناسب بپوشند. من هم از پوشیدن آن کت و شلوار‌ها نفرت دارم چرا که مناسب نبودند. قانون شماره یک آن است که کت و شلوار باید طبیعی باشد و شل یا تنگ نباشد”.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

“کاندی” می‌گوید:”پوشیدن کت و شلوار نامناسب بدتر از نپوشیدن آن است. یادتان هست زمانی که “مارک زاکربرگ” را از فیس بوک به کنگره برده بودند؟ او شبیه یک بچه مدرسه‌ای شیطان به نظر می‌آمد، زیرا کت و شلوارش سه سایز کوچک‌تر بود. “نیویورک تایمز” به او لقب “کت و شلوار متاسفم” را داد”.