نام یک نفر چگونه می تواند بر سرنوشت او تأثیر بگذارد؟

نام افراد چه تاثیری بر شخصیت و سرنوشت آنان دارد؟

نام  تاثیر بسزایی در زندگی انسان دارد، در صورتی که برای فردی نام نامناسب انتخاب شود؛ می تواند در زندگی شخصی، اجتماعی، تحصیلی و… او تاثیر بگذارد، بنابراین بر عهده والدین میباشد که نام نیکو برای فرزند خود انتخاب کنند. در ادامه به تاثیر اسم بر سرنوشت انسان می پردازیم.

آیا نام انسان در زندگی و سرنوشت او تاثیر گذار است؟

مدتی است پرسشهایی در مورد اینکه آیا واقعا نام انسان تاثیری بر ابعاد زندگی یک فرد دارد یا این که آیا اسم می تواند در سرنوشت او دخیل باشد یا خیر عنوان شده در این مقاله به بررسی  تاثیرات اسم بر ابعاد مختلف زندگی انسان پرداخته ایم.

گردآوری توسط تیم روانشناسی ویکی‌لایف

اسامی زنده، قوی و سرنوشت ساز هستند. در برخی از قبایل سرخپوستان تعدادی از افراد دارای دو اسم بودند ، یکی از اسم ها  هرگز در عموم گفته نمی شد، علت اصلی هم قدرت موجود در هر اسم  بود که می‌توانست به فرد دیگری منتقل گردد. در قرن ۱۷ اروپائییان با استفاده از آناگرام  اسم انتخاب میکردند به این صورت که در آن حروف را به هم می ریختند تا کلمه جدید بسازند و ادعا  میکردند از روی کلمات جدید می توان پی به شخصیت پی برد.

اسم در واقع هویت و شخصیت، رفتار و حتی روحیات افراد را به نمایش میگذارد. احساساتی که افراد با بالغ شدن و درک معنی اسامی و اهمیت آن، نسبت به نام خود نشان می دهند متناقض است گاهی حس خوب گاهی حس بد و گاهی کاملا خنثی میباشد.

از آنجایی که می گوییم اسامی قدرتمندند حتی می توانند روی دیدگاه دیگران نسبت به شما تاثیر بگذارند. از آنجایی که نام افراد تا لحظه ی آخرین لحظه عمر و حتی بعد از مرگ همراه آنها میماند پس والدین باید در انتخاب اسم همه ی جوانب را در نظر گرفته و از عجله و تصمیم گیری بدون فکر در مورد این مسئله خودداری کرده.

 

 تاثیر نام در سرنوشت انسان, ایا اسم در سرنوشت انسان تاثیر دارد, تاثیر اسم بر شخصیت افراد

تاثیر نام در سرنوشت انسان

 

تاثیر اسم بر شخصیت افراد چگونه است؟

کودکان بصورت فطری موجودات خلاقی هستند و می توانند به آسانی خود را با شرایط و محیط وفق دهند. کودکانی که اسم های طنزدارند احتمالا به سمت اسم های مستعار و اسم گذاشتن رو دیگران البته به شکل طنز تمایل دارند. گاهی اوقات همین موضوع سبب گوشه گیری اضطراب و سرخوردگی و تنهایی کودک میگردد.

 

بعضی از افراد بدون در نظر گرفتن داستان های اساطیری یا واقعی که پشت هر اسم وجود دارد برای فرزند خود همان نام را انتخاب می کنند مثلا نام چنگیز که مسلما به علت بار عاطفی و روانی منفی که این اسم ایجاد می کند بر شخصیت افراد تاثیر می گذارد بر عکس بعضی افراد نام هایی بر فرزند خود می گذارند که حتی تکرار آن انرژی مثبت به خود فرد و اطرافیان می دهد

پس نام ها می توانند شخصیت و هویت اجتماعی افراد را مشخص کنند.

گردآوری توسط تیم روانشناسی ویکی‌لایف

تاثیر اسم در محیط زندگی

اسم ها حتی در انتخاب محیط زندگی افراد تاثیر دارند مثلا افرادی که دارای نام هایی مثل توکیو، واشنگتن یا ایران بودند تمایل داشتند در این شهرها و کشورهای همنام خود زندگی کنند.

 

تاثیر اسم بر رزق و روزی, تاثیر اسم بر سرنوشت از نظر علمی, تاثیر اسم بر سرنوشت

تاثیر اسم بر شغل افراد

 

تاثیر اسم در شغل

ایده هایی  در این مورد وجود دارند بعنوان مثال اینکه افرادی دارای نام های خارجی شانس قبولی کمتری در مصاحبه های شغلی دارند البته برخی از منابع این موضوع را رد می کنند به خصوص شرکت ها و سازمان هایی که به دنبال نیروهایی از دسته ها و گروه های متنوع اند.

 

نظریاتی وجود دارد تحت عنوان اگر نام شما پرتکرار و عادی است، با احتمال بیش‌‌تری استخدام می‌شوید. طبق تحقیقی که در دانشگاه مارکوئت انجام شد نتایجی به دست آمد بدین صورت که اسم‌هایی که کمترین مقدار تکرار را داشتند یا تک و خاص بودند ، دوست‌داشتنی‌تر بودند.

یعنی افرادی که نام های عادی و پر تکراری داشتند مثل ماری، جان و جیمز مجبوبیت بیشتری داشتند و خوش شانس ترین ها برای استخدام بودند.

طبق تحقیقی که در اروپا انجام شد نتیجه گیری شد افراد دارای اسم شاهانه و اشرافی، احتمالا پست و مقام بالایی دارند.

 

در این مطالعه اسامی را در شرکت ها بر اساس پست و مقامشان طبقه بندی کردند و مشاهده شد افرادی که دارای اسم خانوادگی کایزر به معنای امپراطور یا کوئینگ به معنای شاه؛ بیشتر در مقام های ارشد و مدیریتی بودند. این موضوع می تواند به علت منطق یادآوری یا تداعی (نظریه ای در روانشناسی است) ایجاد شده باشد که دیدگاه را مشخص می کند و افراد واژه ها و عبارات متناسب را به نام و احساسات ربط می دهند.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۹ در دانشگاه شیبنس بورگ صورت گرفت رابطه ی تنگاتنگی بین عادی و رایج بودن نام افراد با بزهکاری آنها وجود دارد طبق این پژوهش نوجوانانی که نام های غیر عادی دارند احتمال زیادی برای بزهکاری آنها وجود دارد. مسلما این تحقیقات و نتایج نمی توانند با قطعیت این موضوع را ثابت کنند  و ادعا کنند سبب رفتارهای بزهکارانه نام غیر عادی است اما می تواند نشان دهنده ارتباط عمیق بین این دو موضوع باشد.

 

تاثیر اسم بر سرنوشت, تاثیر اسم بر سرنوشت و زندگی, تاثیر نام در سرنوشت انسان

تاثیر اسم در سرنوشت انسان

 

تاثیر اسم در کسب درآمد

طبق پژوهش هایی که  در سال ۱۹۴۸ در هاروارد صورت گرفته؛ نشان داده شد افراد دارای نام های غیر عادی نسبت به نام های متدوال تر، احتمال بیشتری برای اخراج از مدارس و دانشگاه ها دارند که این افراد به علت پایین بودن سطح اجتماعی از درآمد کمتری نیز برخوردار بودند.

 

اسامی  بر انتخاب شغل، همسر، محل زندگی و میزان تحصیلات تاثیر گذارند گرچه بعضی اعتقاد دارند این تاثیر چشم گیر نیست اما می تواند تا حدودی در تمام ابعاد زندگی از جمله درآمد نیز موثر باشد. طبق آمار پناهجویانی که اسم خود را به نام هایی متدوال در کشور محل زندگی تغییر دادند ۲۶ درصد درآمد بیشتری نسبت به سایر مهاجران دارند.

 

تغییر اسم

روانشناسان معتقدند تغییر اسم می تواند باعث ایجاد تغییراتی در شخصیت و روش زندگی فرد شود. این موضوع دلایل متفاوتی دارد ممکن است مشکلی از لحاظ شخصیتی و ذهنی داشته باشند یا ریشه در عدم تمایل او نسبت به دوران کودکی اش داشته باشد.

 

بنابراین به عهده  والدین است که در انتخاب نام برای فرزند خود بهترین تصمیم را بگیرند و همینطور افراد تا جایی که ممکن است اسم خود را تغییر نداده  چون ممکن است بین کودکی و حال آنها شکاف و دوگانگی ایجاد کند.

 

افرادی که دارای دو اسم هستند به گونه ای که در بین دوستان قدیمی یا جمع خانواده با یک اسم و در جمع دوستان دانشگاه یا همکاران با اسم دیگری شناخته میشوند ممکن است باعث ایجاد دوگانگی در اسم و ایجاد جدایی در احساس حاکم در این دو محیط شود از این رو لازم است اسامی افراد متناسب با فرهنگ، عرف و هنجارهای حاکم بر جامعه انتخاب شوند.

 

گردآوری: بخش روانشناسی ویکی‌لایف