مشهورترین خانم‌های کارگردان ایرانی

سینمای ایران محل پرورش چهره های بزرگی بود که در طول سالهایی که هنوز مردم با سینما رابطه زیادی برقرار نکرده بودند روی صحنه میرفتند و مطابق شرایط زمان فیلم هایی را روی صحنه میبردند.

کارگردان های زن سینمای ایران

از میان چهره های سینمایی ایران بخش عظیمی از شگفتی متعلق به کارگردان های زن سینمای ایران است که در طول سالیان دراز پابه پای مردان در عرصه سینما درخشیدند و با حضور موثر و فعال خود فیلم هایی را روی صحنه بردند که واقعا شگفتی آفرین بود.

کارگردان های زن سینمای ایران مانند تهمینه میلانی ، مرضیه برومند , رخشان بنی اعتماد ، پوران درخشنده ، نرگس آبیار و دیگر زنانی که سینمای ایران مدیون زحمات آنهاست.

کارگردان های زن سینمای ایران کارهای بسیار ارزشمند و فاخری را تا کنون ارائه داده اند و بسیار از این نظر قابل تحسین می باشند. به بهانه انتشار این عکس در اکران فیلم ملی و راههای نرفته اش ساخته تهمینه میلانی به سراغ کارگردان های زن سینمای ایران رفتیم و میخواهیم شما را با این چهره های سرشناس دنیای هنر بیشتر آشنا کنیم.

تهمینه میلانی

تهمینه میلانی در سال 1339 در روستای میلان شهر تبریز به دنیا آمد و بسیار جوان بود که به عنوان اولین تجربه سینمایی اش به عنوان منشی صحنه فیلم «خط قرمز» برگزیده شد.

اولین فیلم او «بچه های طلاق» جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد و جایزه نقدی آن به او کمک کرد که مجددا به همراه رضا بانکی و مهدی احمدی فیلم «افسانه آه» را بسازد. پس از شکست تجاری این فیلم، فیلم کمدی «دیگه چه خبر» با بازی ماهایا پطروسیان را ساخت. فیلمی که بسیار پرفروش شد.

در سال 76 تهمینه میلانی فیلم «دو زن» را ساخت و به خاطر ساختن این فیلم، میلانی جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را برد و نامزد جایزه بهترین کارگردانی از همین جشنواره شد. میلانی پس از موفقیت فیلم «دو زن» فیلم های «نیمه پنهان» و «واکنش پنجم» – هر سه با بازی نیکی کریمی– را ساخت.

تهمینه میلانی کارگردان سرشناس سینما در کنار همسرش

پس از فیلم های سه گانه میلانی با بازی نیکی کریمی، فیلم «زن زیادی» با بازی مریلا زارعی در سال 83 به نمایش درآمد. این فیلم هم در ادامه حال و هوای فیلم های اخیر میلانی بود با واکنش سرد منتقدان مواجه شد اما به فروش خوبی دست پیدا کرد. در سال 84 بر اساس کتاب «شفای کودک درون» اثر لوچیا کاپاکیونه فیلم «آتش بس» با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار را ساخت.

این فیلم که به بخش مسابقه سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر راه نیافت، در سال 85 اکران شد و رکورد فروش صدمیلیون تومان در هفته اول را به جای گذاشت. مهم ترین فیلم های میلانی عبارتند از:سوپراستار ، آتش بس ، نیمه پنهان ، دو زن و بچه های طلاق مهم ترین فیلم های تهمینه میلانی هستند.

تهمینه میلانی کارگردان زن سینمای ایران

این کارگردان زن سینمای ایران فیلم ملی و راههای نرفته اش را آماده اکران دارد.داستان فیلم ملی و راههای نرفته اش درباره ملیحه، دختر جوان و کم تجربه ای است که عاشق جوانی به نام سیامک می شود و بر خلاف میل خانواده، با او ازدواج می کند و به زودی تفاوت دیدگاه و اختلاف فرهنگی بین این دو آشکار می شود.

رخشان بنی اعتماد

رخشان بنی اعتماد کارگردان زن سینمای ایران

رخشان بنی اعتماد فعالیت سینمایی خود را از سال 1360 به عنوان منشی صحنه فیلم آفتاب نشین ها و فیلم گل های داوودی آغاز کرد و با کارگردانی فیلم خارج از محدوده در سال 1366 کارگردانی فیلم های بلند را آغاز کرد. نوشتن فیلم نامه فیلم نرگس با همکاری فریدون جیرانی و کارگردانی آن، در سال 1370 به عنوان بهترین کارگردان در دهمین جشنواره فیلم فجر برگزیده شد. پس از آن، فیلم های « روسری آبی »، « بانوی اردیبهشت »، « زیر پوست شهر » و « خون بازی » برای وی افتخارات و جایزه های بیشتری به ارمغان آورد.

رخشان بنی اعتماد در کنار همسر و دخترش

رخشان بنی اعتماد مادر باران کوثری و همسر جهانگیر کوثری است که از مهم ترین فیلم های او میتوان به نرگس ، روسری آبی ، خون بازی ، بانوی اردیبهشت و آی آدم ها اشاره کرد.

مرضیه برومند

مرضیه برومند کارگردان و عروسک گردان سینما و تلویزیون ایران است که در خانواده ای هنرپرور رشد کرد و شکوفا شد. الو الو من جوجوام از برجسته ترین کارهای کارنامه هنری مرضیه برومند است و شهر موش ها کاری است که مرضیه برومند با آن در بین مردم به محبوبیت بیشتری رسید.

مرضیه برومند کارگردان زن سینمای ایران

مرضیه برومند در آثاری چون سیب سرخ هوا ، مهمان ناخوانده ، دایره مینا ، الو الو من جوجوام ، پناهنده و تحفه ها به ایفای نقش پرداخته است.

مرضیه برومند کارگردان شهر موش ها

پوران درخشنده

پوران درخشنده یکی دیگر از کارگردان های موفق کشورمان است که به عنوان نویسنده و تهیه کننده در سینما حضور داشته است.

پوران درخشنده کارگردان زیر سقف دودی

این بانوی کارگردان فیلمسازی را با فیلم مستند آغاز کرد و سال 65 اولین فیلم بلند سینمایی اش را با عنوان رابطه جلوی دوربین برد و بعد از آن ساخت فیلم هایی چون پرنده کوچک خوشبختی، عبور از غبار، زمان از دست رفته ، عشق بدون مرز، شمعی در باد ، رویای خیس، بچه های ابدی، خواب های دنباله دار، هیس دخترها فریاد نمی زنند و زیر سقف دودی رادر کارنامه هنری اش دارد.

نرگس آبیار

نرگس آبیار یکی دیگر از چهره های سرشناس دنیای کارگردانی است که فیلمسازی را با ساخت فیلم مستند از سال 84 آغاز کرد.

شبی که ماه کامل شد یکی از تجربه های موفق نرگس آبیار بود که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر سیمرغ های جشنواره را درو کرد. از دیگر فیلم های این بانوی کارگردان میتوان به اشیار از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیک ترند، شیار 143 و نفس اشاره کرد.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف