مدل۱۰۰ ساله: بازنشستگی بدتر از مرگ است

به‌گفته اپفل، کار او «چیزهای خوب» زیادی به‌همراه دارد و این‌که سن او بالاتر رفته است، دلیل توقفش نمی‌شود.

به گزارش ایران آرت به نقل از  ایندیپندنت، “آیریس اپفل” طراح داخلی، کارآفرین و طراح مد آمریکایی، در مصاحبه اخیر خود با برنامه تلویزیونی تودی (Today)، درباره تاثیر سن بر روند کاری‌اش و اینکه چرا بازنشسته نمی‌شود، به‌صراحت گفتگو کرد.

 

این ستاره ی ۱۰۰ ساله آمریکایی که وارد هر اتاقی شود، تمام توجهات را به خودش جلب می‌کند، در مصاحبه‌ای که با تودی داشت، درباره مجموعه جدیدش صحبت کرد. او کت و شلواری به‌رنگ آبی روشن از جنس ژاکارد پوشیده بود و روی کتش گلدوزی‌های سبز با مرواریدهای سفید دیده می‌شد، که نمایی از مجموعه جدیدی که طراحی کرده است، بود.

 

به‌گفته اپفل، کار او «چیزهای خوب» فراوانی به‌همراه دارد و این‌که سن او بالاتر رفته است، دلیل توقفش نمی‌شود: «آه، من عاشق کارمم. انجام آن مثل تفریح کردن است، چون از آن لذت می‌برم. و اینکه می‌توانم با کارم کمک مردم باشم. می‌توانم باعث استخدام خیلی‌ها بشوم. مردم همیشه به من می‌گویند که برایشان الهام‌بخشم. کار کردن من چیزهای خوب زیادی به همراهش هست.»

تصویر او همیشه با دستانی پر از النگوها و دستبندهای درشت با رنگ‌های روشن و گردنی پوشیده از گردنبندهای دانه‌درشت در ذهن تداعی میکند. این ستاره مسن اما درخشان دنیای مد که اوت گذشته تولد ۱۰۰ سالگی‌اش را جشن گرفت و با این حال هنوز دست از کار نکشیده است، درباره هیجانی که آخرین پروژه‌اش در همکاری با شرکت لباس سوئدی اچ‌اند‌ام (H&M) به‌همراه داشت، گفت: «خودم خیلی هیجان‌زده‌ام. به‌نظرم اچ‌اندام چیزی که من در ذهن داشتم را به بهترین وجه ممکن پیاده کرد.»

 

اپفلتایید کرد که اوت گذشته سن او به یک قرن رسیده، اما تاثیر منفی‌ای در روحیه او نداشته است، گفت: «به‌نظرم بازنشستگی در هر سن، تقدیری بدتر از مرگ هست. فقط به‌خاطر این‌که یک عدد افزایش پیدا می‌کند، نباید دست از کار بکشیم… من هم چون به ۱۰۰ سالگی رسیدم، یک‌شبه عوض نشدم. دلم می‌خواهد به کار روی پروژه‌های مختلف ادامه بدهم.» او پیش از این در مصاحبه‌ای که بعد از تولد ۱۰۰ سالگی‌اش با مجله پیپل داشت، گفته بود اگرچه برنامه غذایی خاصی ندارد،  اما همواره از خوردن خوراکی‌های ناسالم دوری میکند.