راز تفاوت مغز انسان با سایر جانداران کشف شد

دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه «ییل» با تحقیق برروی سلول‌های مغزی در انسان‌ها و چند گونه نخستی دیگر، نوعی سلول ویژه انسان را که موجب تمایز مغز انسان می‌شود، شناسایی کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از «سای‌تک دیلی»، چه چیزی موجب تمایز مغز انسان از سایر جانداران می‌شود؟ محققان دانشگاه «ییل» با بررسی نوع سلول‌ها در قشر پیش‌مغزی ( prefrontal cortex) از چهار گونه نخستی، ویژگی‌های مختص به گونه‌ها از جمله مختص به انسان را شناسایی کردند. نتیجه این تحقیق اخیرا در نشریه «ساینس» انتشار یافته است

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

آنچه این محققان  یافتند که موجب تمایز انسان می‌شود ممکن است انسان‌ها را در مقابل بیماری‌های اعصاب و روان آسیب‌پذیر کند. دانشمندان برای این مطالعه بصورت ویژه قشر پیش‌مغزی پشتی و جانبی (dorsolateral prefrontal cortex / dlPFC) را مورد تحقیق قرار داده. این قسمت از مغز مختص نخستی‌ها است و نقش مهمی در شناخت‌های عالی دارد.

 

محققان با استفاده از یک روش زنجیره «آر ان ای» سلول واحد، سطح بیان ژن‌ها را در صدها هزار سلول جمع‌آوری شده از dlPFC انسان‌های بالغ،‌ شامپانزه، بوزینه دم کوتاه (macaque) و میمون‌های مارموزت (marmoset ) مورد بررسی قرار داده.

«نناد سستان» (Nenad Sestan) از تهیه‌کننده های اصلی این تحقیق که استاد علوم اعصاب دانشگاه ییل است، می‌گوید: امروز قشر پیش‌مغزی پشتی و جانبی را بخش اصلی از هویت انسانی می‌دانیم، اما هنوز نمی‌دانیم چه چیزی باعث منحصر به فرد شدن آن در انسان‌ها و تمایز آنها نسبت به سایر گونه‌های نخستی میگردد. اکنون سرنخ‌های بیشتری دراختیارمان هست.

پژوهشگران با گروه‌بندی سلول‌ها با پروفایل‌های بیان مشابه ۱۰۹ نوع سلول مشترک نخستی را شناسایی کرده. آنها همچنین پنج نوع را کشف کرده اند که در همه گونه‌ها اشتراکی نبوده. از جمله اینها یک نوع «میکروگلیا» (microglia) یا سلول ایمنی مختص به مغز است که تنها در انسان‌ها وجود دارد و نوع دومی که تنها در انسان‌ و شامپانزه وجود دارد.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف