جراحی دیسک گردن و مراقبت های قبل و بعد از آن

اکثریت قریب به اتفاق افرادی (بیش از 90٪) با درد ناشی از بیماری دیسک گردن خود به خود با درمان های ساده و روتین بهبود می یابند. با این حال، اگر سایر درمان‌ها نتیجه بخش نباشد یا علائم بهتر نشوند تا جایی که ضعف در بازوها و یا پاهای شما ایجاد شود، احتمالا جراحی نتیجه بخش خواهد بود.

عمل دیسک گردن

بیماری دیسک گردن به علت ناهنجاری در یک یا چند دیسک ( بالشتک ها ) که مابین استخوان های گردن (مهره ها) قرار دارند، بوجود می آید .هنگامی که دیسک صدمه می بیند به علت بیماری دژنراتیو دیسک (یا DDD) یا یک علت نامعلوم می تواند منجر به درد گردن ناشی از التهاب یا اسپاسم عضلانی شود. در موارد شدید، درد و بی حسی می تواند در بازوها بخاطر فشار روی ریشه های عصبی گردنی یا نخاع بوجود آید.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

جراحی برای بیماری دیسک گردن عمدتا شامل برداشتن دیسکی است که عصب را تحت فشار قرار می دهد یا بر روی نخاع فشار می آورد. این جراحی دیسککتومی نامیده می شود. بسته به جای قرارگیری دیسک، جراح می‌تواند آن را از راه یک برش کوچک در قسمت جلویی (دیسککتومی قدامی) یا پشت (دیسککتومی خلفی) گردن در زمانی که شما تحت بیهوشی قرار گرفتید، خارج کند. یک روش مشابه، میکرودیسککتومی ، دیسک را از طریق یک برش کوچکتر با استفاده از میکروسکوپ یا دستگاه بزرگ‌نمایی دیگر بیرون آورد.

 

معمولا، روشی برای بستن فضای باقی مانده هنگام برداشتن دیسک و بازگرداندن ستون فقرات به طول اولیه انجام می شود. بیماران دو انتخاب دارند:

– تعویض دیسک مصنوعی گردن

– فیوژن گردن

 

دیسککتومی خلفی گردن

 

در سال 2007، FDA اولین دیسک مصنوعی، دیسک پرستیژ سرویکال را تایید کرد، که ظاهر و حرکت آن بسیار مشابه چیز واقعی است، اما از فلز ساخته شده است. از آن زمان الان چندین دیسک مصنوعی گردن ساخته و تایید شده است. پژوهش در حال انجام نشان داده است که دیسک مصنوعی می تواند درد گردن و بازو را به همان نسبت ایمن و موثر به عنوان همجوشی گردن بهبود بخشد، در حالی که دامنه حرکتی را به خوبی یا بهتر از فیوژن گردن انجام می دهد.

 

کسانیکه که دیسک مصنوعی دریافت می کنند معمولا می توانند سریعتر به سر کار برگردند. با این حال، جراحی برای عوض کردن دیسک بیشتر طول می‌کشد و می‌تواند نسبت به فیوژن گردن منجر به  از دست دادن خون زیادتری شود. همچنین معلوم نیست که دیسک های مصنوعی در طی زمان چگونه دوام می آورند. افرادی که دیسک مصنوعی دریافت می کنند همواره می توانند بعداً فیوژن گردن را انتخاب کنند. اما اگر بیمار اول  فیوژن گردن داشته باشد، امکان قرار دادن دیسک مصنوعی در همان نقطه وجود ندارد.

 

با این حال، همه کاندیدای خوب دیسک مصنوعی نیستند. افراد مبتلا به پوکی استخوان، بیماری مفصلی، عفونت، التهاب در محل، یا آلرژی به فولاد ضد زنگ ممکن است کاندیدای جراحی تعویض دیسک نباشند.

 

 

چرا عمل دیسک گردن نیاز است؟

از دست دادن فضای بین مهره های گردنی شما به علت انحطاط دیسک گردن یا ساییدگی و پارگی شایع است. دیسک های گردن با بالا رفتن سن شروع به فرو ریختن و برآمدگی می کنند. این برای اکثر افراد در سن 60 سالگی اتفاق می افتد. اما پزوهشگران نمی دانند که چرا برخی از افراد بیشتر از دیگران علائم تخریب دیسک گردن را دارند.

علائم دیسک گردن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– گردن درد

– سفتی گردن

– سردرد

– دردی که به سمت پایین شانه ها یا بازوهای شما حرکت می کند.

– ضعف شانه‌ها، بازوها، دست‌ها یا پاها

– بی حسی یا احساس «سوزن و سوزن» در بازوها

 

جراحی فیوژن گردن

با جراحی فیوژن گردن ، جراح دیسک صدمه دیده را برمی دارد و یک پیوند استخوان (که از لگن بیمار یا از جسد گرفته می شود) را در فضای بین مهره ها قرار می دهد. پیوند استخوان در آخر به مهره های بالا و پایین آن می پیوندد. امکان دارد یک صفحه فلزی به مهره‌های بالا و پایین پیوند زده شود تا استخوان را در جای خود نگه دارد و در زمان بهبودی و جوش خوردن با مهره‌ها، استخوان را در جای خود نگه دارد.

 

دیسککتومی با فیوژن گردن معمولا می تواند به تسکین درد ناشی از بیماری دیسک ستون فقرات کمک کند. تنها نکته این است که پس از جراحی، تعدادی از افراد متوجه می شوند که درجاتی از حرکت در گردن خود را از دست می دهند.

 

جراحی تعویض دیسک گردن

 

جراحی تعویض دیسک گردن

جراحی تعویض دیسک گردن شامل برداشتن دیسک گردن بیمار و جایگزینی آن با دیسک مصنوعی است. استفاده از دیسک مصنوعی برای جایگزینی دیسک طبیعی گردن فرم جدیدی از درمان است که اخیرا توسط FDA تایید شده است. جراحی تعویض دیسک احتمالا  این مزیت را داشته باشد که باعث حرکت بیشتر و ایجاد استرس کمتر بر روی مهره‌های باقیمانده شما نسبت به جراحی سنتی دیسک گردن می‌شود.

 

خطرات عمل دیسک گردن

اگرچه جراحی دیسک گردن به طور کلی بی خطر است، اما خطرات کمی دارد، از جمله:

– عفونت

– خون ریزی بیش از حد

– واکنش به بیهوشی

– گردن درد مزمن

– آسیب به اعصاب، عروق خونی، نخاع، مری یا تارهای صوتی

– عدم بهبودی

 

پس از جراحی فیوژن گردن، بعضی از افراد ممکن است دچار مشکلات دیسک گردن در بالا و/یا زیر دیسک قبلی آسیب دیده شوند. یک بررسی نشان داد که حدود 12 درصد از بیماران به بیماری گردن تازه ای مبتلا شدند که به جراحی دوم در طی 20 سال پس از جراحی اول نیازمند شدند. هنوز معلوم نیست که دیسک مصنوعی همین مشکل را ایجاد کند یا خیر.

 

جراحی تعویض دیسک نوع تازه ای از جراحی ستون فقرات است، بنابراین اطلاعات کمی در مورد خطرات و پیامدهای دراز مدت احتمالی وجود دارد. با جراح خود در مورد مخاطرات و مزایای جراحی تعویض دیسک در مقایسه با انواع سنتی جراحی ستون فقرات گردنی صحبت کنید.

 

بهبودی پس از عمل دیسک گردن

احتمالاً می‌توانید طی چند ساعت پس از جراحی دیسک گردن از خواب برخیزید و حرکت کنید و سپس همان روز یا صبح روز بعد از بیمارستان به خانه بروید. کمی درد در قسمت عمل شده احساس خواهید کرد، اما باید با گذشت زمان از بین برود.

 

جراحی فیوژن گردن احتمالا بین سه ماه تا یک سال طول بکشد تا پس از عمل جراحی سفت شود و شما همچنان احتمال دارد در این مدت علائمی داشته باشید. پزشک ممکن است سفارش کند که برای چهار تا شش هفته اول از گردنبند طبی برای حفاظت از گردن خود استفاده کنید. شما ممکن است با خوردن یک رژیم غذایی سالم ،امتناع از سیگار کشیدن، ورزش منظم و تمرین وضعیت بدنی خوب به سرعت این روند کمک کنید. پیش از شروع هر ورزش بعد از جراحی، با جراح خود مشورت کنید تا ببینید چه سطح فعالیتی برای شما مناسب است.

 

آمادگی برای انجام عمل دیسک گردن

 

چگونه برای عمل دیسک گردن آماده شوم؟

از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید که به شما بگوید قبل از جراحی چه کاری باید انجام دهید. در زیر فهرستی از چند مرحله معمول است که ممکن است از شما خواسته شود انجام دهید.

 

در مورد داروهایی که در خانه استفاده می کنید، از جمله مکمل های گیاهی و داروهای بدون نسخه، به جراح خود بگویید. ممکن است از شما خواسته شود که استفاده آسپرین یا سایر داروهایی که خون شما را رقیق می کنند و ممکن است خونریزی را افزایش دهند، متوقف کنید.

 

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان سابقه واکنش به بیهوشی عمومی داشته اید، به جراح خود اطلاع دهید.

 

اگر سیگار می کشید، امکان دارد از شما خواسته شود قبل از جراحی سیگار را ترک کنید و تا مدتی پس از جراحی از کشیدن سیگار امتناع کنید.

 

قبل از جراحی احتمالاً دستورالعمل هایی در مورد مدت توقف خوردن و آشامیدن به شما داده خواهد شد. رایج است که بعد از نیمه شب شب قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید.

 

از جراح خود بپرسید که آیا باید داروهای معمولی خود را با یک جرعه کمی آب در روز عمل مصرف کنید.

 

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف