بیوگرافی و عکس های کریستوفر نولان از معروف ترین فیلم سازان دنیا

 

بیوگرافی کریستوفر نوکریستوفر نولان

 

یکی از مشهورترین  فیلم سازان جهان است . این فیلم ساز معروف  و کاربلد دنیای هالیوود، اصالتا انگلیسی-آمریکایی دارد و سی و هفت بار برای دریافت اسکار در فیلم های گوناگونش، نامزد شده است که ازمیان این سی و هفت بار، موفق شده یازده بار، اسکار را برای فیلم های مختلفش بدست آورد.
چکیده ای از بیوگرافی کریستوفر نولان
نام کامل: کریستوفر ادوارد نولان

متولد : ۳۰ ژوئیه ۱۹۷۰ ‏(۵۱ سال)

مکان تولد : وست ‌مینستر، لندن، انگلستان

شهروند: پادشاهی متحده ایالات متحده

محل تحصیل: کالج دانشگاهی لندن

پیشه: فیلم‌ساز

سال ‌های فعالیت: از سال ۱۹۸۹تا به امروز

همسر: اما توماس (ا. ۱۹۹۷)

فرزندان : ۴ فرزند

خویشاوندان : جاناتان نولان (برادر)، جان نولان (عمو)، لیزا جوی (زن برادر)

 

 

 

 

کریستوفر نولان در ۳۰ ژوئیه ۱۹۷۰در لندن متولد شد، پدر او یک انگلیسی تمام و کمال بود و درعرصه تبلیغات فعالیت می کرد و مادرش از تبار آمریکا و مهمان دار هواپیما وآموزگار زبان انگلیسی بود، به علت اصالت پدر و مادر و اتصال آن ها با دو کشور آمریکا و انگلیس، نولان اکثرا میان شهرهای لندن، شیکاگو و ایلینوی در حال سفر بود و  دارای تابعیت هر دو کشور   بود.

 

 

آن ها سه برادر بودند و بردار بزرگ آن ها متیو، خود کریستوفر و بردار کوچک تر جاناتان نام داشت. آن ها در یک خانواده ای با جمعیت متوسط زندگی می کردند و  دارای شرایط مالی نسبتا خوبی هم   بودند.

 

کریستوفر از هفت سالگی به فیلم سازی اشتیاق فراوان داشت و با دوربین ۸ میل‌ متری که برای پدرش بود از عروسک هایش فیلم می گرفت و با همان شرایط فیلم های گوناگونی تهیه میکرد .هنگامی که  در سن یازده سالگی مصمم شد  که فیلم ساز شود و به این کار به شکل یک کارثابت  نگاه کرد و واز این کار برای بیان دغدغه های اجتما عی استفاده کرد .

 

ورود کریستوفر نولان به دنیای فیلم سازی

کالج دانشگاهی لندن، مکانی بود که نولان برای پیگیری تحصیلش در انگلیس برگزید. این کالج دارای ساختمان های فیلم سازی خیلی  بزرگ با تجهیزات بسیاربه روز و پیشرفته بود و نولان رشته ادبیات انگلیسی را برای ادامه تحصیل خود در این کالج انتخاب کرد .

 

او در دوران دانشجویی هم مدیر  انجمن فیلم دانشگاه بود به کمک اما توماس، فیلم های 5 میلی متری تولید  و از پول فروش این فیلم ها برای تولید فیلم های 16 میلی متری در تابستان بهره میبرد .

 

 

کریستوفر نولان و همسرش,
همه چیز درباره ی کریستوفر نولان

 

فیلم شناسی کریستوفر نولان

اولین فیلم بلندی که کریستوفر نولان آن را تولید کرد ، تعقیب عنوان گرفت.وی  این فیلم بلند را در 1998 تولید کرد. عنوان فیلم دومش یادگاری نام داشت  و در سال 2000 تولید شد، این فیلم موفق شد  نولان را به واسطه ی نامزد دریافت جایزه ی اسکار بهترین فیلم‌ نامه

غیراقتباسی، در سطح جهان اعلام کند.

 

این دو فیلم را به شکل  مستقل تولید کرد .و در آخر در سال 2002 قصد داشت که سینمای مستقل خود را وارد سینمای استودیو کند و از این رو آثار با ارزشی مثل  سه‌گانه ی بتمن (۲۰۰۵–۲۰۱۲)، پرستیژ (۲۰۰۶) سرآغاز (۲۰۱۰) ساخته  شدند. همه ی  این فیلم برای بخش فیلم نامه نویسی و خود فیلم، نامزد  جایزه اسکار شدند و مورد استقبال عموم قرار گرفتند.

 

ولی اینجا  پایان  داستان آوازه نولان نبود، زیرا  که تولید  فیلم‌ هایی مانند میان ‌ستاره‌ ای (۲۰۱۴)، دانکرک (۲۰۱۷) و انگاشته (۲۰۲۰)،عرصه را برای حضور دوباره ی نولان در دنیای اسکار آماده می ساخت  و وی حتی برای فیلم دانکرک،موفق شد نامزد دریافت جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم هم شود.

 


 

جوایز کریستوفر نولان, کریستوفر نولان, عکس های کریستوفر نولا

 

ویژگیهای  متافیزیکی و معرفت شناسی،نامهایی هستند کهدر کل دغدغه فیلم سازی نولان راشکل می دهند. دربیشتر فیلم های او شما از سطح دغدغه های روزمره انسانی و اجتماعی بالا می روید و می توانید به جهانی جدید با دغدغه های عمیق تر و مهمتر وارد شوید، جهانی که نولان آن را شکل می دهد و به خوبی از پس کوچه پس کوچه ها  ی آن بر آمده است، جهانی که شما را به تفکر وا میدارد و حتی برای چند دقیقه از روزمرگی های تان آزادتان می سازد. روحیه ی اخلاق انسانی، ساختار زمان و ماهیت شکل ‌پذیر حافظه و هویت شخصی از دغدغه مندی های فیلم سازی کریستوفر نولان است.

 

ریاضی، ساختار روایی غیر متعارف، جلوه‌ های ویژه خلاقانه، منظر صوتی تجربی، تصویربرداری با فرمت بالا و چشم ‌اندازهای ماده‌ باوری،همگی  مواردی هستند که در بستر فیلم سازی و تصویر سازی نولان اثر دارند وغالبا قاب های منحصر به فرد و یونیکی رامیسازند.

 

کریستوفر نولان در سال ۲۰۱۵، به عنوان یکی از ۱۰۰ شخصیتاثر گذار در دنیا معرفی شد و در سال ۲۰۱۹، مقام فرمانده والای امپراتوری بریتانیا (CBE) را به احترام  خدماتش در صنعت فیلم، به او اهدا کردند .

 

جوایز کریستوفر نولان, کریستوفر نولان, عکس های کریستوفر نولان
کریستوفر نولان در کنار همسرش

 

زندگی شخصی و ازدواج کریستوفر نولان

کریستوفر در سن نوزده سالگی با اما توماس در کالج آشنا شد و آن ها از همان موقع در یک ارتباط مشترک قرارگرفتند تا هنگامیکه در آخر با هم ازدواج کردند و این رابطه را رسمیت بخشیدند. ثمره ی این ازدواج چهار فرزند است. اما توماس از آغاز کار ، در نقش تهیه کننده بیشتر فیلم ها و ساخته های توماس نقش داشت  و آن ها با کمک هم  کمپانی تولیدی فیلم سینکاپی فیلمز را به راه انداخته  وتا به حال نیز مدیریت میکنند .

 

البته نولان برای ساخت فیلم های خود از برادرش جاناتان نولان هم یاری  میگرفت. جاناتان به عنوان برادر کوچک تر کریستوفر، یک فیلم ‌نامه ‌نویس و تهیه‌کننده آمریکایی و بریتانیایی است. او فیلم‌ هایی مثل شوالیه تاریکی و میان ستاره ای را برای کریستوفر نولان نویسندگی کرده و خوشبختانه با اقبال  بی مانندی هم روبرو  شده است .

سبک فیلم سازی و منبع الهام کریستوفر نولان چه کسانی بودند.

کارگردانانی هم‌ چون استنلی کوبریک، ترنس مالیک،اورسن ولز، فریتس لانگ، نیکلاس روگ، سیدنی لومت، دیوید لین، ریدلی اسکات، تری گیلیام و جان فرانکن هایمر،ازجمله افرادی  بودند که نولان  به سبک کار آنان  در عرصه فیلم سازی علاقه مند بود  و اظهار میکرد که آن ها به نوعی سرچشمه الهام وی  برای تولید  فیلم های گوناگون  بوده اند.

 

 

همچنین فیلم هایی مانند فیلم ‌های بلید رانر (۱۹۸۲)، جنگ ستارگان (۱۹۷۷)، لورنس عربستان (۱۹۶۲)، محله چینی ‌ها (۱۹۷۴) و ۲۰۰۱: ادیسه فضایی (۱۹۶۸)، از جمله فیلم های موردپسند  کریستوفر نولان و منشا” الهام وی بوده اند.

 

 

 

آشنایی با آثار نولان
• تعقیب در سال 1998 ساخته و توسط چمومنتوم پیکچرز، توزیع شده است.

• یادگاری در سال 2000 ساخته و توسط نیومارکت فیلمز توزیع شده است.

• بی‌خوابی ساخته سال 2002 و توزی شده توسط برادران وارنر پیکچرز

• فیلم بتمن آغاز می ‌کند که در سال 2005 ساخته شد و برادران وارنر پیکچرز آن را توزیع کردند.

• پرستیژ که در سال ۲۰۰۶ ساخته و به واسطه ی استودیو سینمایی والت دیزنی / برادران وارنر توزیع شد.

• شوالیه تاریکی که در سال 2008 ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• سرآغاز که در سال ۲۰۱۰ ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• شوالیه تاریکی بر می ‌خیزد که در سال ۲۰۱۲ ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• میان ‌ستاره ‌ای که در سال ۲۰۱۴ ساخته شد و پارامونت پیکچرز و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• دانکرک که در سال ۲۰۱۷ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• انگاشته که در سال ۲۰۲۰ ساخته شد و برادران وارنر ان را توزیع کردند.

• اوپنهایمر که در سال ۲۰۲۳ساخته شد و یونیورسال پیکچرز ان را توزیع کرد.