بیوگرافی ریدلی اسکات کارگردان فیلم و تهیه‌کنندهٔ انگلستانی

ریدلی اسکات کارگردان فیلم و تهیه‌کننده

بیوگرافی ریدلی اسکات

سِر ریدلی اسکات کارگردان فیلم و تهیه‌کنندهٔ انگلستانی متولد ۳۰ نوامبر ۱۹۳۷می باشد. او در کارنامهٔ هنری خود کارگردانی فیلم‌های زیادی از جمله فیلم وحشتناک علمی تخیلی بیگانه (۱۹۷۹)، فیلم پادآرمان‌شهری نئو-نوآر بلید رانر (۱۹۸۲)، فیلم جاده‌ای تلما و لوییز (۱۹۹۱)، درام تاریخی گلادیاتور (۲۰۰۰) را بر عهده داشته‌است. کارهای او برای سبک بصری اتمسفریک و خیلی متمرکز مشهور است.

چکیده ای از بیوگرافی سِر ریدلی اسکات

نام: سِر ریدلی اسکات

تاریخ تولد: ۳۰ نوامبر ۱۹۳۷

محل تولد: محساوت شیلدز، کانتی دورام، انگستان

حرفه:کارگردان فیلم ، تهیه‌کننده

سال‌های فعالیت: ۱۹۶۵–اکنون

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

بیوگرافی سِر ریدلی اسکات

ریدلی اسکات در ۳۰ نوامبر سال ۱۹۳۷ در کشور انگلستان چشم به جهان گشود. پدرش مهندس ارتش بود. اسکات در ابتدا  تصمیم داشت تامانند برادر بزرگ و پدرش به ارتش بپیوندد اما پدرش از او خواست تا روی مهارت‌های هنری خود تمرکز کند و از این رو ریدلی اسکات به رویال کالج لندن رفت و نقشی مهم در تشکیل دپارتمان سینمای آن اجرا نمود.

 

شروع فعالیت ریدلی اسکات

ریدلی اسکات همزمان با تحصیل، نخستین فیلم کوتاه خود با نام Boy and Bicycle را با بودجه‌ی ۶۵ پوندی و یک دوربین ۱۶ میلی‌متری ساخت.

 

او از کالج سلطنتی هنری لندن، دکتری افتخاری دریافت کرده است. وقتی که صحبت از فیلم‌های علمی تخیلی می‌شود، نمی‌توان دستاوردهای مفید، نوآورانه و جریان‌ساز اسکات را در این ژانر نادیده گرفت. او با بیگانه برای نخستین بار محل وقوع تریلری ترسناک را به سفینه‌ای فضایی انتقال داد و با بلیدرانر نوع پس آخرالزمانی را با مبحث هوش مصنوعی پیوند زد.

 

البته کارنامه اسکات ابعاد مختلف وگسترد ه ای دارد و به جز فیلم‌های علمی تخیلی، درام حماسی گلادیاتور و یا درام جنایی گانگستر آمریکایی را هم شامل می‌شود. ریدلی اسکات تا بحال جوایز و افتخارات زیادی بدست  اورده است که ازمیان آنها می توان به چهار بار نامزدی دریافت جایزه اسکار، دو جایزه امی، دو جایزه بفتا، جایزه موسسه فیلم بریتانیا و جایزه بهترین کارگردانی از طرف جشنواره فیلم ونیز را عنوان کرد.

 

ریدلی اسکات سابقه کارگردانی کارهایی مانند خاندان گوچی، آخرین دوئل، رابین هود، تلما و لوییز، هانیبال، گلادیاتور، مریخی، سقوط شاهین سیاه، بلید رانر، همه پول های دنیا، گانگستر آمریکایی، ۱۴۹۲: فتح بهشت، بیگانه: کاوننت، پرومتئوس و بیگانه را در کارنامه هنری خود دارد.

 

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات,ریدلی اسکات کارگردان فیلم و تهیه‌کنندهٔ انگلستانی

بیوگرافی ریدلی اسکات

 

خانواده ریدلی اسکات

جردن اسکات دختر ریدلی اسکات است، او عکاس، فیلمساز و هنرپیشه انگلیسی است. تونی اسکات از جمله کارگردانان مشهور سینما بود که در ژانر اکشن تلاش می کرد.وی برادر کوچک ریدلی اسکات است و در اولین فیلم او به نام “پسر و دوچرخه” که فیلمی کوتاه بود هم در سن ۱۶ سالگی ایفای نقش کرد.

 

تونی اسکات که سرطان مغز غیرقابل جراحی داشت، در آگوست سال ۲۰۱۲ خود را از بالای یک پل در لس آنجلس پرت و خودکشی کرد.

آغاز کار حرفه ای ریدلی اسکات

ریدلی اسکات کار حرفه‌ای خود را از سینماآغاز  نمود و سال 1356 در 40 سالگی در فیلم The Duellists به عنوان کارگردان فعالیت داشته است. هرچند موفقیت این اثر نسبت به آثار ارزنده بعدیش مانند فیلم گلادیاتور، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای ریدلی اسکات به حساب می آید و همکاری با بازیگرانی مانند Keith Carradine، هاروی کایتل، آلبرت فینی و Edward Fox را تجربه کرد.

 

ریدلی اسکات در سال 1379 دوره‌ی پرکاری را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر ارزنده ریدلی اسکات در این سال، فعالیت در فیلم گلادیاتور به عنوان کارگردان محسوب می‌شود.

 

شاید یکی از اصلی ترین قسمتهای بیوگرافی ریدلی اسکات فعالیت در فیلم گلادیاتور بوده است. ریدلی اسکات سال 1379 در 63 سالگی فیلم گلادیاتور را کارگردانی کرد که توانست خود را بین اهالی فضای سینما مطرح کند.

 

از ریدلی اسکات نقل قول شده است که برای کارگردانی در فیلم گلادیاتور و همکاریش با عوامل و هنرمندان اعلام رضایت کرده است. ریدلی اسکات توانست با فعالیت در فیلم گلادیاتور تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در جوار بازیگرانی نظیر راسل کرو، خوآکین فونیکس، کانی نیلسن و Oliver Reed توانست سطح کاری او را دگرگون کند.

 

ریدلی اسکاتبه غیر از  فیلم گلادیاتور، سال 1358 در 42 سالگی فیلم بیگانه را کارگردانی کرده است. ریدلی اسکات این‌بار با هنرمندانی چون سیگورنی ویور، تام اسکریت، جان هرت و ورونیکا کارترایت همکاری داشت.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

ازدواج ریدلی اسکات

از سال ۱۹۶۴–۱۹۷۵ با فلیسیتی هیوود ازدواج کرد. از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ با سندی واتسون و سپس در سال ۲۰۱۵ با جیانینا فاسیو ازدواج کرد. از جزئیات آن اطلاعی دردست نیست.

 

تصاویر ریدلی اسکات

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات, بیوگرافی ریدلی اسکات کارگردان فیلم و تهیه‌کننده

ریدلی اسکات

 

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات,سِر ریدلی اسکات

ریدلی اسکات کارگردان فیلم و تهیه‌کنندهٔ انگلستانی

 

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات,شروع فعالیت ریدلی اسکات

بیوگرافی ریدلی اسکات کارگردان فیلم و تهیه‌کننده

 

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات,آغاز کار حرفه ای ریدلی اسکات

سِر ریدلی اسکات

 

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات,ازدواج ریدلی اسکات

آغاز کار حرفه ای ریدلی اسکات

 

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات,عکس ریدلی اسکات

عکس ریدلی اسکات

 

بیوگرافی ریدلی اسکات, ریدلی اسکات,تصاویر ریدلی اسکات

تصاویر ریدلی اسکات

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف