بیوگرافی استیون اسپیلبرگ؛کارگردان پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینما

بیوگرافی و عکس های استیون اسپیلبرگ

 

استیون آلن اسپیلبرگ را میتوان بعنوان  یکی از بزرگترین کارگردانان جهان معرفی کنیم که فیلم های او یکی از پر درآمدترین  فیلم های تاریخ سینما به شمار می آیند.وی یک کارگردان اهل اوهایو است و فعالیت های هنری بسیاری را در زمینه ی  سینمای دنیا انجام داده است.

 

 

چکیده ای از بیوگرافی استیون اسپیلبرگ
نام : استیون

نام خانوادگی : آلن اسپیلب

نام مادر : لیا آلدر

نام پدر : آرنولد اسپیلبرگ

زمان تولد : هجدهم دسامبر سال ۱۹۴۶ ایالات متحده، اوهایو- سینسیناتی

محل زندگی: لس آنجلس، کالیفرنیا و ایالات متحده

پیشه: فیلم‌ساز

سال‌های فعالیت: از سال ۱۹۵۹ تا به امروز

دارایی خالص: ۷.۶۳ میلیارد دلار آمریکا (۲۰۲۱)

حزب سیاسی: دموکرات

دین : یهودیت

همسر(ها) : ایمی اروینگ (ا. ۱۹۸۵–۱۹۸۹)

کیت کپشا (ا. ۱۹۹۱)

فرزندان: شش فرزند۶

خویشاوندان: آن اسپیلبرگ خواهر استیو

 

 

بیوگرافی استیو اسپیلبرگ
استیون آلن اسپیلبرگ در ۱۸ دسامبر سال ۱۹۴۶ در سینسیناتی اوهایو در ایالت متحده  متولد شد. خانواده ی او یکی از خانواده های یهودی و معتقد بودند. مادر استیون یک رستوران بزرگ داشت و نوازنده ی پیانو بود. نام وی  لیا آلدر بود و نام پدرش آرنولد اسپیلبرگ بود؛ آرنولد اسپیلبرگ در یک شرکت توسعه ی رایانه به عنوان یک مهندس برق فعالیت داشت.

 

او فقط یک خواهر داشت و خانواده ی او جزو خانواد ه های  کم جمعیت به حساب می آمدند.کل دوران کودکی و نوجوانی اسپیلبرگ در هدن و نیوجرسی گذشت. وی نخستین فیلم زندگی اش را در قالب یک تئاتر دید و به سینما علاقمند شد.

 

 

فعالیت های سینمایی استیو اسپنبرک

همان طور که خدمت تان عرض کردیم، استیون اسپیلبرگ یکی از مشهورترین کارگردانان می باشد. وی برای سینمای تجاری یکی ازبر ترین انتخاب ها بوده و هست. ازمشهورترین آثار هنری اسپیلبرگ می توانیم به مواردی همچون آرواره ها، ئی. تی . موجود فرازمینی و پارک ژوراسیک اشاره نماییم که این آثار به ترتیب در سال های ۱۹۷۵، ۱۹۸۲ و ۱۹۹۳ ساخته شده اند و رکورد پرفروش ترین فیلم های سینمایی را در همان سال ها شکسته و ارز آوری خوبی داشته اند.بیشتر فیلم های اسپیلبرگ در ابعادگسترده آوازه ی جهانی  دارند و فروش فیلم های او، او را به یکی از ثروتمندترین کارگردانان جهان بدل کرده است .

 

دغدغه های فیلم سازی اسپیلبرگ
ابتدا فیلم سازی خود را حول محور فیلم های اکشن آغاز کرد و در این عرصه هم خیلی  موفق ظاهر شد اما دغدغه های او بتدریج دگرگون شد و به سوی حادثه های بزرگ و تاریخی جهان  کشیده شد؛ حوادثی مانند هولوکاست، تروریسم، جنگ و برده داری که به عنوان دغدغه های  بزرگ بشریت و معضلات اجتماعی در ابعاد جهانی خود را نشان میدهند.

استیون اسپیلبرگ به عنوان سرچشمه ی الهام بسیاری از کارگردان های بزرگ جهان  معرفی می شود چرا که او کارگردانی و تهیه کنندگی پرفروش ترین فیلم های تاریخ سینمای دنیا را بر عهده داشت و درحقیقت یکی از چیره دست ترین کارگردانان دوران  خود و همه ی  اعصار و تاریخ سینمای دنیا به شمار  می آید. اسپیلبرگ را مشهورترین  و پر نفوذترین فرد سینمای دنیا معرفی می کنند و عملا ارزش  بسیاری درجهان  هنر هفتم برای این کارگردان کاردرست و حرفه ای قائل هستند.

 

 

 


آغاز فعالیت اسپیلبرگ
استیون اسپیلبرگ اولین فیلم سینمایی بلند خود را دوئل نامید و این فیلم را میشود  نقطه ی شروع برای خودنمایی هنر اسپیلبرگ در جهان سینما بحساب آورد. اسپیلبرگ در دوران فعالیت خود تا به اکنون، هفت بار برای دریافت اسکار برترین  کارگردانی کاندید شد که از میان این هفت بار، برای دو اثر خود یعنی فهرست شیندلر و نجات سربازان رایان، جوایز اسکار بهترین کارگردانی را کسب کرده است.

 

البته که شیندلر به جز کاندیدای بهترین کارگردانی، جایزه ی بهترین فیلم را نیز در اسکار بدست آورده  است. در کل میشود  ادعا کرد که یازده تا از فیلم های اسپیلبرگ برای اسکار بهترین فیلم سینمایی، کاندید شد.

 

 

 

 

 

زندگی شخصی اسپیلبرگ

او در سال ۱۹۸۵ با امیلی اروینگ ازدواج

کرد. ازدواج آن ها تا سال ۱۹۸۹،یعنی تنها چهار سال ادامه یافت وبعد  از آن هردو به این زندگی خاتمه دادند. امیلی یکی از بازیگران آمریکایی بود که در روزگار خود، فعالیت های سینمایی بسیاری داشته است. حاصل ازدواج او و استیو استیلبرک، یک فرزند می باشد. البته وی نیز بعد  از جدایی از اسپیلبرگ دوبار دیگر ازدواج کرد.

 

او برای طلاق از اسپیلبرگ صد میلیون دلار گرفت. اسپیلبرگ پس از امیلی با کیت کپشا ازدواج کرد. ان ها در سال ۱۹۹۱ با همدیگر  ازدواج کردند و ازدواج آن ها دوام خوبی داشت و پنج فرزند ثمره ی این عشق بوده است.

 

استیون دومین همسر کیت بود و همسر اول او رابرت کاپشا بود. کیت کاپشا یک هنرپیشه  امریکایی است که طی بازی در فیلم ایندیانا جونز و معبد مرگ با استیو آشنا شد و این آشنایی به ازدواج و پنج فرزند ختم شد.

 

اسپیلبرگ یکی از ثروتمندترین و پولسازترین کارگردانان تاریخ دنیا می باشد

 

در آخر باید خدمت تان عرض کنیم که استیون آلن اسپیلبرگ یکی از ثروتمندترین و پولسازترین کارگردانان تاریخ دنیا می باشد. او در رتبه ی دوم فهرست پردرآمدترین چهره ‌های مشهور جهان هنر و سرگرمی قرار دارد و سر لوحه ی این لیست اسم مدونا می درخشد.

 

اسپیلبرگ بغیر   از سرمایه هایی که ازتولید فیلمهایش دارد، یکی از سهامداران شهر بازی های کمپانی یونی ورسال هم می باشد و قسمتی  از درآمد این مجموعه به اومتعلق است  . فیلم های مشهور  این کارگردان هنوز هم پس  از سال های بسیار ، در سینماها مجددا  نمایش داده می شوند و به مقدار همان سال های اولیه ی اکران، فروش و در آمدزایی دارند . در حقیقت همین مورد به ظاهر ساده می تواند هنر و درایت اسپیلبرگ در جهان  سینما را توصیف نماید.

 

 

 

آثار استیون آلن اسپیلبرگ
بازیکن شماره یک آماده (۲۰۱۸) فهرست شیندلر (۱۹۹۳، اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) آمیستاد (۱۹۹۷)
گزارش اقلیت (۲۰۰۲) اگه میتونی منو بگیر (۲۰۰۲) جهان گمشده: پارک ژوراسیک (۱۹۹۷)
لینکلن (۲۰۱۲) هوش مصنوعی (۲۰۰۱) نجات سرباز رایان (۱۹۹۸، اسکار بهترین کارگردانی)
پل جاسوس‌ها (۲۰۱۵) جنگ دنیاها (۲۰۰۵) ترمینال (۲۰۰۴)
غول بزرگ مهربان (۲۰۱۶) ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین (۲۰۰۸) مونیخ (۲۰۰۵)
پست (۲۰۱۷) اسب جنگی (۲۰۱۱) ماجراهای تن‌تن (۲۰۱۱)
شوگرلند اکسپرس (۱۹۷۴) مهاجمان صندوق گمشده (۱۹۸۱) برخورد نزدیک از نوع سوم (۱۹۷۷)
ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی (۱۹۸۹) نورآتش (۱۹۶۴ دوئل (۱۹۷۱)
۱۹۴۱ (۱۹۷۹) ئی.تی. موجود فرازمینی (۱۹۸۲) امبلین (۱۹۶۸)
گونیز (۱۹۸۵) ایندیانا جونز و معبد مرگ (۱۹۸۴) آرواره‌ها (۱۹۷۵)
همیشه (۱۹۸۹) امپراتوری خورشید (۱۹۸۷) رنگ ارغوانی (۱۹۸۵)
پارک ژوراسیک (۱۹۹۳) هوک (۱۹۹۱) —