افشاگری حلیمه عدن درباره کناره‌گیری‌اش از مدلینگ

زمانی که حلیمه عدن نخستین مانکن لباس با‌حجاب، سال گذشته حرفهٔ خود کنار گذاشت امیدوار بود تا باقی زنان مسلمان ناچار به چنین انتخاب دشواری نشوند که میان دین و ایمان و شغل خود یکی را انتخاب کنند. حالا افراد نام‌آوری در عرصهٔ مدلینگ در پی جستجوی راه هایی هستند که مدل‌های مسلمان تحت فشار‌هایی مشابه آنچه بر حلیمه گذشت نباشند.

 

وقتی حلیمه عدن اولین مدل لباس محجبه، سال گذشته حرفهٔ خود را ترک کرد امیدوار بود تا باقی زنان مسلمان ناچار به چنین انتخاب دشواری نشوند که میان دین و ایمان و شغل خود یکی را انتخاب کنند.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

او می‌گوید:”من می‌خواهم بانوان بدانند که من هرچه کردم برای همه‌ٔ آنها بوده است. من از حرفهٔ خود چشم پوشی کردم تا دختران دیگر در هر شرایطی بتوانند به راحتی حرف‌شان را بزنند”.

 

اکنون افراد نام‌آوری در عرصهٔ مد در پی راه‌هایی هستند که مدل‌های مسلمان تحت فشار‌هایی مشابه آنچه بر حلیمه گذشت نباشند.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

تامی هیلفیگر، طراح مد می‌گوید: “من فکر می‌کنم این آگاهی برای کل صنعت مد بود، چون طراحان و مارک‌های مشهور دیگر فکر می‌کنند ما که خطایی نکرده‌‌ایم.”

 

او مدت‌هاست به طور گسترده‌ای در کارزارهای مد با حلیمه همکاری کرده و هر دو در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی شرکت کردند تا دربارهٔ نیاز به رویارویی با نژادپرستی و تبعیض در صنعت مد گفتگو کنند.

 

حلیمه می‌گوید: “من دیگر از تصویری که از خودم داشتم دور شده بودم و حجابم مدام آب می‌رفت. یک بار در مقابل دوربین بودم و دختر با‌حجاب دیگری هم حضور داشت. آنها به من اتاقکی دادند ( اتاقک محفوظ و خصوصی که حلیمه می‌توانست در آن لباس عوض کند) و به آن دختر گفتند برود در دستشویی لباسش را عوض کند. وقتی دیدم بین ما اینطور نابرابر و ناروا رفتار می‌کنند، نتوانستم تاب بیاورم”.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

یک بار دیگر هم مکانی برای تعویض لباس در اختیار من گذاشته بودند که فقط با عبور از رختکن مردانه می‌شد به آن رفت. این کار مرا در موقعیت سختی قرار داده بود.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

تامی به حلیمه می‌گوید:”برای من تاثر‌آور است که می‌بینم بعضی از طراحان مدلینگ یا افراد دیگر می‌خواهند انسان هارا تغییر دهند و آنها را آنطور که هستند نمی‌پذیرند. من فکر می‌کنم این مشکل بزرگی در صنعت مد است”.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف