از کجا بفهمم تغذیه ی کودکم به اندازه ی کافی است؟

میدانید غذای کودکتان کافیست یا نه؟

نگرانی برای این موضوع که آیا کودکم به اندازه ی کافی غذا می خورد یا نه همواره برای مادران وجود داشته است. اما مادران باید بدانند مقدار غذایی که کودکان مختلف مصرف می کنند یکسان نبوده، درنتیجه هیچوقت کودک خود را با دیگران مقایسه نکنید، کودکان دیگر نمی توانند ابزار تشخیصی درستی برای این  موضوع باشند.

چگونه بدانم تغذیه کودکم کافی است؟

تاوقتیکه رشد کودکتان بصورت نرمال باشد،میتوانید به او اعتماد داشته باشید،مگر اینکه علائم و نشانه خاصی در کودکتا دلبندتان مشاهده کنید ،زمانیکه کودکتان گرسنه باشد برای دریافت غذای بیشتر گریه میکند،ولی اگر گرسنه نباشد سر خودرا بجهت مخالف بر میگرداند-درنتیجه زمانیکه کودکتان گرسنه است به او شیر دهید حتی اگر یکساعت قبل باو شیر داده اید.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لا

قانون کلی در مورد نوزادانی که باشیر خشک تغذیه میشوند ،درماه اول زندگی خود روزانه حدود 16تا 28 واحد شیر میخورند،ولی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه میکنند تقریبا هد دو تا سه ساعت یکبار حدود 15 تا 20 دقیقه از هر سینه مادر شیر میخورند.

اگر کودک شما باشیشه شیر میخورد ،نگران مقدار شیری که میخورد نباشید. اگر کودک شما از یک بطری 8 واحدی، 6 واحد ان را میخورد ،مهم نیست که او حتما دو واحد آخر شیشیه را هم بخورد،ولی اگر کودک از سینه مادر شیر میخورد و مادر متوجه نمیشود که نوزاد چقدر شیر میخورد،میتوانید از تعداد پوشکی که کودک خیس میکند متوجه شوید،مثلا در روزهای اول تولد نوزاد چند پوشک عوض میکردید و مثلا باید انتظار چه مقدار پوشک در حال حاظر داشته باشید.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

زمانیکه که تولید آغوز (شیر کم حجم و پر پروتئین) در بدن شما متوقف شود و شروع به تولید شیر خامه ای کردید، اگر نوزاد شما بعد از شیر خوردن بخوابد، پس از اینکه به وزن هنگام تولد خود رسید ، دیگر نیازی به بیدار کردن او نبوده (بیشتر نوزادان فورا بعد  از تولد مقداری از وزن زمان تولد خود را از دست می دهند)، ولی اگر هنوز از وزن زمان تولدش کمتر است (حتی مقدار کمی) و پس از شیر خوردن خوابش می برد یا در هنگام شیر خوردن خوابش  میبرد ، پوشک او را عوض کنید یا او را حمام کنید تا بیدار شود و بار دیگر غذا بخورد.

برخی نشانه هایی که مشخص می کنند کودک من به خوبی تغذیه می شود:

• نوزاد به طور مکرر؛ ۸ تا ۱۲ بار (در هر ۲۴ ساعت) شیر می نوشد و به نظر می رسد کودک پس از شیر خوردن راضی و خوشحال است و سینه مادر را رها می کند.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

• دستان آنها ممکن است قبل از تغذیه حالت مشت کرده باشد، بعد از سیر شدن اغلب شل شده و باز می شوند.

 

• افزایش وزن همانطور که انتظار می رود باشد یعنی حدود ۱۵۵ تا ۲۴۰ گرم یا۵/۵ ۸/۵ اونس در هفته، تا چهار ماهگی است.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

• کودک نشانه هایی از بلعیدن واضح شیر در طول شیردهی دارد. در اینجا کودک مقدار شیر بیشتری را میخورد  و مکیدن او تندتر می شود، همین کار باعث بی حالی مادر می شود. در این موقعیت سرعت یک مکش در ثانیه کم میشود زیرا مقدار بیشتری از شیر در دهان آنها قرار گرفته و قبل از قورت دادن دهان از شیر پر میشود، در این لحظه می توانید مشاهده کنید که گلوی کودک به علت مکیدن شیر بالا و پایین می رود.

 

• رنگ مدفوع نوزاد در روز پنجم زرد، با بافت شل و دانه ای تبدیل می شود. کودک باید تا چهار روزگی هر روز۳ الی ۴ بار مدفوع داشته باشد.

 

• ممکن است کودک در ابتدا ادرار زیادی دفع نکند، اما این مقدار هر روز بیشتر می شود. در روز دوم (در طول ۲۴ ساعت) به دنبال دو پوشک خیس باشید، روزهای سوم و چهارم (در هر ۲۴ ساعت) به دنبال سه یا بیشتر پوشک خیس باشید.

 

تا زمانی که کودک شما پنج روزه شود، تعداد پوشک خیس باید بیشتر شود (معمولاً شش یا بیشتر پوشک خیس در طی ۲۴ ساعت) مشاهده خیس بودن پوشک های یکبار مصرف می تواند سخت  باشد، پس از پنج روز کامل؛ هنگامی که شیر زیاد مصرف می شود، پوشک باید سنگین باشد.

 

• در صورت مصرف شیر به مقدار کافی؛ کودک موقع  بیداری هوشیار و فعال است و به نقاط عطف رشد خود میرسد.

 

مقادیر کلی مصرف کالری در ماه های مختلف:

در ۶ ماهگی:

پسران باید بین ۴۹۱ تا ۷۹۹ کالری مصرف کنند، در حالی که دختران باید بین ۳۵۱ تا ۸۱۹ کالری مصرف کنند.

در ۹ ماهگی:

بین ۵۰۴ تا ۹۲۴ کالری برای پسران مهم است، در حالی که دختران بین ۴۵۹ تا ۸۹۵ کالری نیاز دارند.

 

در ۱۲ ماهگی:

بدن پسران بین ۵۷۹ تا ۱۱۹۵ کالری نیاز دارد. با این حال، دختران بین ۵۰۵ تا ۱۰۱۳کالری نیاز دارند.

 

در ۱۸ ماهگی:

پسرها باید بین ۸۰۴ تا ۱۱۱۲کالری مصرف کنند. از سوی دیگر، دختران بین ۸۰۸ تا ۱۱۶۸ کالری نیاز دارند.

 

در ۲۴ ماهگی:

برای پسران بین ۸۲۹ تا ۱۳۰۱ کالری متغیر است. با این حال، دختران بین ۷۶۱ تا ۱۲۷۳ کالری نیاز دار

 

برخی نشانه هایی که مشخص می کند کودک من به خوبی تغذیه نمی شود:

• کودک خیلی خواب آلود یا بی حال به نظر می رسد. نوزادانی که شیر کافی مصرف نمی کنند، نیروی کمی خواهند داشت، کودک به طور منظم ۴ ساعت یا بیشتر در هر زمان می خوابد.

 

• کودک مدت خیلی کمی یا خیلی زیادی را به سینه می چسبد. نوزادی که خوب تغذیه نمی کند امکان دارد  مدت کوتاهی پس از شروع شیر خوردن به خواب رود یا شاید بیش از۳۰ تا ۴۰ دقیقه شیر خوردن او طول بکشد.

 

• چفت شدن کودک به سینه یا دردناک است و یا سطحی به نظر می رسد. در صورتی که چفت شدن محکم نباشد می تواند مانعی برای دریافت شیر کافی توسط کودک باشد.

 

• نوزاد در سن ۱۰ الی ۱۴ روزگی وزن ابتدایی خود را به دست نیاورده است یا افزایش وزن دیرتر از حد انتظار است.

 

• کودک اغلب مدفوع نمی کند (در چهار روزگی باید۳ الی ۴ بار مدفوع در روز داشته باشد)

 

• ادرار کودک رنگ پریده نیست و شما می توانید “غبار آجری” قهوه ای مایل به قرمز را در پوشک کودک می بینید.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف

اقدامات لازم برای کودکانی که به اندازه مناسب غذا نمی خورند:

خیلی از مسائل مربوط به شیردهی، از جمله تغذیه کم؛ اگر زودتر رسیدگی شوند آسانتر قابل حل هستند. اگر در این رابطه اطمینان ندارید که آیا مشکلی در تغذیه کودکتان وجود دارد یا خیر؛ می توانید با یک متخصص یا مشاور شیردهی در میان بگذارید و درباره تغذیه موفق سوال بپرسید در این صورت می توانید با ذهنی آرام به خودتان و کودکتان کمک کنید.

 

اگر نگران هستید که کودکتان شیر کافی دریافت نمی کند؛ شیر خود را با دست بدوشید، و سپس شیر دوشیده شده را با قاشق چای خوری، فنجان یا مستقیماً به دهان کودک بریزید.

اگر کودک شما علائم کمبود شیر را نشان می دهد، لطفاً از یاری گرفتن از متخصص و همچنین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود صرف نظر نکنید. به یاد داشته باشید، شما متخصص کودک خود هستید اگر چیزی درست به نظر نمی رسد، به دیده های خود اطمینان کنید و کمک بگیرید.

 

سخن آخر:

شیردهی موضوعی بالاتر از تغذیه ی کودک است. بیشتر از اینکه می توانید کودک خود را سیر کنید می توانید او را به شکل فیزیکی در بغل بگیرید. تغذیه با شیر مادر گرما، سیر کردن و عشق است که همه در یک جا جمع شده است.

گردآوری شده توسط تیم ویکی‌لایف