آشنایی با غذاهای سنتی و محلی کرمانشاه

غذاهای محلی کرمانشاه؛ کافیست یکبار امتحان کنید

کرمانشاه یکی از مهم ترین استان های ایران است که به صورت کاملا مستقل، از پتاسیل بسیار بالای در زمینه های مختلف گردشگری و توریسم برخوردار است. بناهای تاریخی و مناطق دیدنی بسیار زیاد در کرمانشاه وجود دارد که سالانه افراد زیادی را در قالب  گردشگر به سمت این استان جذب می کند.  طاق بستان، کتیبه‌ بیستون، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان و معبد آناهیتا و غیره، از مهم ترین مکان هایی هستند که جذابیت کرمانشاه را برای گردشگرها چندین برابرشده است.

این گزارش توسط تیم ‌ ویکی‌لایف گردآوری شده است

جذابیت و صنعت گردشگری کرمانشاه تنها به این موارد وابسته نمیباشد و شامل موارد دیگری از‌جمله غذای سنتی کرمانشاه، از مهم ترین این ابعاد است. اصلا همین ترکیب دوست داشتنی و جذاب غذای سنتی کرمانشاه در کنار مناطق دیدنی آن است که می تواند دل هر گردشگری را ببرد و سفر به کرمانشاه را نه تنها چند باره، بلکه همه ساله کند.

 

خورش خلال کرمانشاه؛ ترکیبی که مارو به بهشت میبرد

بله! معلوم است که ترکیب آن همه مواد خوشمزه در کنار همدیگر می توانند یک ترکیب بهشتی را به وجود آورند. خورش  خلال کرمانشاهی، یک غذای سنتی کرمانشاهی میباشد که معمولا با پلو سرو میشود.

 

پس شروع کنید و همین ابتدای کار چند پیاز درشت را بردارید و خلالی برش بدهید، در حین تبدیل کردن این خلال های پیاز به پیاز داغ و عسلی، تکه های گوشت گوسفندی را آماده کنید و به پیازهای خلالی شده اضافه نمایید و تفت دهید، بگذارید این دو دوست و یار همیشگی اکثر خورش  ها، تا می توانند بر روی حرارت ملایم گاز، با هم مخلوط شده.

 

حالا نوبت خلال هاست، خلالها را هم به آن ها بی‌افزایید و پس ازکمی تفت، نوبت به آب جوش و کمی رب می رسد. داستان این ترکیب خوشمزه همینجا تمام نمی شود و در نهایت، این اضافه شدن زرشک، هل، گلاب و زعفران است که عطر این غذا را تا هفت محل، آن ورتر می کشاند. این خورش  را می توانید به عنوان پای ثابت تمام مهمانی ها و عروسی ها بدانید؛پیشنهاد میکنم از سفره های رنگین کرمانشاهی به همین راحتی نگذرید،نه که به راحتیا  کلا نگذرید

دنده کباب کرمانشاه ؛ بینظیرترین در دنیای کباب

دنده کباب را نه تنها یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاهی، بلکه امضای کرمانشاه نیز می توانیم محسوب کنیم. برای اینکه یک دنده کباب خوشمزه و عالی داشته باشید، نیاز است که ابتدا، گوشت های دنده گوسفند را حسابی مزه دار کنید و سپس آن را به سیخ بکشید. عالی بودن و خوشمزگی دنده کباب بخاطر نوع گوشت و تازگی آن است نه که فکر کنید بخاطر ادویه و مزه هایی که به آن اضافه شده است.

 

میتوانید بهترین دنده کباب ها را در کنار ایلات ومردم خونگرم کرمانشاه میل کنید و سپس متوجه شوید که نوع گوشت تا چه حد می تواند بر روی طعم و مزه غذا تاثیرگذار باشد. البته خیلی از افراد، دنده کباب را با شیشلیک اشتباه میگیرند که این اشتباه است. شما می توانید بهترین دنده کباب های کرمانشاه را در طاق بستان صرف نمایید.

 

سیب پلو؛ یک پلو شلوغ خوشمزه

از نام این غذا پیداست، سیب پلو یکی از انواع پلوهایترکیبی است که به روش خاص کرمانشاهی تهیه می شود. سیب پلو یکی از چند نوع  غذای سنتی کرمانشاه میباشد، غذایی که از درکنارهم قرارگیری  برنج و سیب زمینی تولید می شود و از ترکیب گوشت چرخ کرده، کشمش، پیاز، زعفران، خرما و کره، برای دادن طعم های بیشتر به این غذا استفاده می شود. سیب پلو را حتما با روغن کرمانشاهی میل کنید، آن وقت است که متوجه می شوید غدای بهشتی که میگن چه غذایی هست.

 

غذاهای محلی کرمانشاه, خورش خلال کرمانشاهی, کرمانشاه

سیب پلو غذای سنتی کرمانشاهی

 

جرگ و بز؛ نامی عجیب مزه ای دوست داشتنی

جرگ و بز را نه تنها به عنوان یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاهی، بلکه به عنوان یک روش مرسوم و قدیمی برای تولید و تهیه ی سوسیس نیز می توان معرفی نمود. برای تهیه ی این غذای به ظاهر عجیب، جگر را چرخ می کنند و سپس داخلی یک فویل می ریزند و زیر خاکستر آتش قرار می دهند تا مغز پخت شود. پس از اینکه جگرهای چرخ شده کاملا پخت، آن را داخلی روده تمیز شده ی گوسفند می ریزند و آن را بر روی آتش کباب می کنند. این غذا مزه ی خوشمزه ای دارد اما جزو غذا های مجلسی به حساب نمیاد.

گردآوری مطالب توسط تیم ویکی‌لایف

دستور تهیه غذای سنتی کرمانشاه, انواع غذاهای سنتی کرمانشاه

جرگ و بز غذای سنتی کرمانشاه

 

آش سورانه؛پر قوت ترین آش دنیا

مواد اصلی که آش سورانه از آن تهیه می شود، سبزی سورانه است که به آن سوران نیز گفته می شود. سوران یک سبزی شبیه سیر و یا تره بوده که خواص بسیار زیادی را نیز داراست. این آش بسیار پرخاصیت است که بیشتر اوقات با بورانی برابر است . کدبانوهای کرمانشاهی برای پخت این غذا، از ترکیب پیاز داغ در کنار گوشت چرخ کرده، سبزی سوران، شکر، رب انار، نمک و فلفل سیاه استفاده می کنند.  قرارگیری این مواد در کنار هم موجب تهیه ی یکی از خوشمزه ترین آش های دنیا شده.

شلمین؛ یک آش ترش و‌ملس خوشمزه

روش تهیه این آش کمی جالب است، شلمین را می توانیم یک آش بسیار خوشمزه برای فصل های سرماخوردگی بنامیم. این آش را با شلغم درست می کنند و طعم ترش آن بخاطر وجود  انارهای داخل آن می شود. برای تهیه ی این آش، ابتدا شلغم را خورد می کنند و می پزند،سپس شلغم پخته شده را با آب انار و انواع سبزی های محلی، مخلوط می کنند و سپس بلغور گندم را به این مواد اضافه کرده. ترکیب به وجود آمده را حسابی با دست ورز داده و برای مدتی آن ها را خشک کرده وسپس برای تهیه ی آش مورد نظر، این ترکیب را به صورت تکه تکه در آش می ریزند.

 

دستپیچ

آش شلمین غذای سنتی کرمانشاه

نان کلانه، کهن ترین پیتزای جهان

این نان را می توانیم یک وعده کامل غذایی بدانیم که یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاه گفته میشود. این غذا را به عنوان یک غذای گیاهی کرمانشاهی ، می توانیم به کل دنیا معرفی  کرده، غذایی که بسیار لذیذ و مقوی نیز می باشد. برای تهیه ی این نان ابتدا باید مواد داخل آن را تهیه کنیم، برای این کار ابتدا سبزی هایی مانند  تره، پیازچه، پیچک و کنیوال، را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس داخل نان نازک پهن شده می گذارند ودر آخر لقمه ی آماده شده را داخل ساج می پزند.

 

این نان یک ترکیب بسیار لذیذ از سبزیجات در کنار کربوهیدارات هاست که معمولا باید کنار دوغ و یا ماست میل شود. اصلی ترین نکته در زمان صرف نان کلانه این است که حتما بایست به روغن کرمانشاهی آغشته شود. این نان را به عنوان قدیمی ترین فست فود و یا پیتزای کردی، می شناسند.

 

آش های سنتی کرمانشاه, غذای سنتی کرمانشاه, غذاهای محلی کرمانشاه

نان کلانه غذای سنتی کرمانشاه

آش بلغور کرمانشاه

شاید با خودتان فکر کنید که آش بلغور در همه جا طبخ می شود وفقط مختص کرمانشاه نمیباشد. بله! شاید این  آش در طعم ها و مزه ها و با مواد اولیه متفاوت درشهرهای مختلف تهیه میشود، اما تفاوت آش بلغور کرمانشاهی با سایر آش های بلغور، در گوشت های قلقلی شده ای است که روی آن قرار میگیرد. پس موادی همچون بلغور گندم، گوشت چرخ کرده، پیاز، کشک و انواع ادویه را می توانیم به عنوان مهم ترین مواد مورد نیاز برای تهیه آش بلغور کرمانشاهی بدانیم.

 

 غذاهای محلی کرمانشاه, خورش خلال کرمانشاهی, کرمانشاه

آش بلغور کرمانشاه

کوکوی پاغازه؛ یک کوکوی لذیذ و پر‌قوت

کوکوی پاغازه  یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاه،  از ترکیب یک گیاه محلی به نام پاغازه در کنار سیر، پیاز، تخم مرغ و ادویه تهیه میشود. این غذا را نمی توان یک غذای رستورانی بدانیم، اما به عنوان یکی از بخش های جدا نشدنی هر سفره در کرمانشاه می توان آن‌ را نام برد. این کوکو نیز مانند تمام کوکوها، عموما با نان ارایه می شود و بسیار مفید است.

 

کوکوی پاغازه کرمانشاه,غذای سنتی کرمانشاه

کوکوی پاغازه کرمانشاه

 

آش عباسعلی کرمانشاهی

آش عباسعلی، آشی نزدیک به آش شله قلم‌کار است که یک سری جزییات ریز در طبخ آن وجود دارد. اما چیزی که این آش را به نسبت سایر آش ها متفاوت می کند نام آن آش بوده و می گویند در قدیم خیری به نام عباسعلی وجود داشته که هر سال در ماه رمضان، یک نوع آش لذیذ و قوی برای روزه دارن می پخت و آن را در بین مردم پخش می کرد. از همان سال ها تا به حال، مردم آش را به سبک عباسعلی می پزند و آن را پخش می کنند. این آش معمولا در ماه مبارک رمضان پخته وصرف میشود.

 

 دستور تهیه غذای سنتی کرمانشاه, انواع غذاهای سنتی کرمانشاه

آش عباسعلی غذای سنتی کرمانشاه

دستپیچ کرمانشاهی؛ لذیذترین در جهان

برای تهیه این غذای خوشمزه، ابتدا  لپه، گوشت چرخ کرده، پیاز و ادویه و تخم مرغ را با یکدیگر مخلوط کنید. حالا این مایع سفت را کف دست گذاشته و آن را پهن کنید و برای وسط آن از قیسی، گردو به همراه پیاز داغ استفاده شود.نقطه مهم پخت این غذا این است  که باید این ترکیب پهن شده را ببندید؛ عموما دست خانم های کرمانشاهی برای بستن دستپیچ بسیار فرز است و آن را به صورت کاملا حرفه ای می پیچند. یکی از مهم ترین نشانه های دستپیچ این است که باید جای انگشتان فرد بر روی مشته ها باقی مانده.

 

دستپیچ کرمانشاهی, آش های سنتی کرمانشاه, غذای سنتی کرمانشاه

دستپیچ کرمانشاهی از غذاهای سنتی کرمانشاه

 

سخن آخر و جمع بندی 

تلاش ما این بوده که در این مقاله از انواع غذای سنتی کرمانشاهی بگوییم و معروف ترین آن ها را به شما معرفی کنیم. نکته قابل توجه در غذاهای کرمانشاهی این است که مواد اولیه این غذاها، هم می تواند کاملا گیاهی و هم شامل ترکیبات گوشتی هم باشد. در واقع برای افراد گیاهخوار هم می توانند یک انتخاب لذیذ و مقوی باشند.

 

مواردی که گردآوری شده تنها معروف ترین ها و پرطرفدارترین غذاهای سنتی کرمانشاه بوده. این درحالیه که هر روستا در کرمانشاه، غذای خاص وانحصاری خودش را داشته باشد و یا هر فرد در هر کجای کرمانشاه نیز می تواند همین غذاهای معرفی شده را هم به شیوه خاص خودش تهیه نماید. پس لازم است بدانید که فرهنگ غذایی کرمانشاه، یک فرهنگ بسیار گران است که تنوع غذای سنتی کرمانشاهی می تواند دلیل خوبی برای تایید این ظرفیت بالا باشد. امیدواریم بتوانیم این فرهنگ غنی و سرشار را به دنیا معرفی کنیم.

گردآوری شده: در بخش فرهنگ وهنر ویکی‌لایف